Ulica Grabskiego czyli radzenie sobie ze współczynnikiem parkingowym „po rzeszowsku”

Ulica Grabskiego czyli radzenie sobie ze współczynnikiem parkingowym „po rzeszowsku”

Ulica Grabskiego, Deweloper Apklan, Inwestycja: Wooden House, Liczba mieszkań: 71, Liczba miejsc postojowych w parkingu podziemnym: 46, Liczba miejsc postojowych jaką ma zapewnić deweloper (zgodnie z decyzją WZ): 86

Teren inwestycyjny jest na tyle mały, że udaje się na nim urządzić zaledwie 9 miejsc „naziemnych” i co ciekawe wszystkie te miejsca służyć mają niepełnosprawnym.

A dlaczego tak się dzieje?

Dla ciekawskich entuzjastów naszego ruchu link do artykułu z wyjaśnieniem na samym dole posta .

Gdzie zatem nasz sympatyczny deweloper zlokalizuje te przeszło 31 brakujących miejsc parkingowych.

A no wcale nie musi się tym troskać bo z pomocą śpieszy mu miłościwie nam panujący Prezydent naszego pięknego miasta wskazując stosownym zapisem decyzji WZ miejski i ogólnodostępny parking służący obsłudze kąpieliska Żwirownia.

Przypadek?

Chyba wszyscy uważamy że niekoniecznie bo w tym mieście deweloperom się służy a nie od nich wymaga.

Dla Apklanu podwójny zysk: administracyjny bo wymóg minimalnej liczba miejsc postojowych zostaje spełniony zagwarantowana i finansowy bo nie trzeba marnować areału swojej działki pod wykonanie nieprzynoszących satysfakcjonującego zysku parkingów.

A dobro mieszkańców Rzeszowa?

Hmm no właśnie Panie Prezydencie gdzie będą parkować wypoczywający latem nad Żwirownią obywatele Rzeszowa i okolic skoro służący temu celowi PARKING MIEJSKI wykonany za pieniądze nas czyli podatników deweloper zawłaszczy sobie pod realizacje celu służącego tylko i wyłącznie jego biznesowi.

No i na koniec spójrzmy co mają do powiedzenia przepisy prawa w tej materii:

Naczelny Sąd Administracyjny wyrok z dnia 7 września 2012r. II OSK 864/11

Tylko w drodze wyjątku dopuszcza się, że miejsca postojowe będą sytuowane na innej działce. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy wykonanie miejsc postojowych na działce inwestycyjnej jest niemożliwe.

W takim wypadku miejsca postojowe powinny znaleźć się możliwie najbliżej działki na której powstaje budynek. Są one bowiem przeznaczone do obsługi konkretnej inwestycji. Miejsca postojowe – co oczywiste – mogą być zrealizowane wyłącznie na działce co do której inwestor posiada prawo do dysponowania na cele budowlane.

Zgodnie z art. 3 pkt. 11 Prawa budowlanego, przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego, albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. A jaki tytuł do dysponowania miejskim parkingiem ma nasz kochany inwestor?

Śmiemy twierdzić że ŻADEN!!!

Michał Wróbel
Obserwuj
Ostatnie artykuły autora: Michał Wróbel (zobacz wszystkie)

Podziel się z innymi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *