Rzeszowie – Zadbaj o naszych Seniorów!

Rzeszowie – Zadbaj o naszych Seniorów!

Gra o Rzeszowski Tron nabiera tempa.  Kandydaci prześcigają się w obietnicach jakie to cuda techniki  i  inwestycje zechcą w naszym mieście zrealizować od  monoraila przez biogazownię na szpitalu uniwersyteckim skończywszy. Niektórzy rozdają drzewka, inni nasionka,  jeszcze inni sprzątają tereny zielone – wszyscy nagle zaczynają troszczyć się o ekologię, co oczywiście napawa optymizmem w kontekście miejsca na jakim plasuje się Rzeszów w rankingu miast zielonych w Polsce ↗. Brakuje jednakże we wszystkich tych „popisach – kto da więcej?” globalnego spojrzenia na kwestię zrównoważonego rozwoju miasta, procesu niezwykle złożonego, w którym oprócz działań inwestycyjnych kluczową rolę odgrywają również  inne aspekty życia społecznego, doskonalenie instytucjonalne urzędu miasta oraz jednostek podległych, co idealnie obrazuje poniższa strategia, opracowana przez porozumienie Razem dla Rzeszowa – oddolnej inicjatywy społecznej:

Skupmy się zatem w pierwszej kolejności na niezmiernie ważnym temacie społecznym, który jest nader aktualny, niestety pomijany w dyskusji, co z całą pewnością należy zmienić, a kandydaci na fotel prezydencki powinni się do niego odnieść i przedstawić  swoje stanowisko a także  propozycje dla zepchniętej w cień grupy społecznej, jaką są Seniorzy.

Demografia nie wygląda obiecująco, nasze społeczeństwo się starzeje co stanowi ogromne wyzwanie dla zrównoważonego rozwoju miasta. Co Miasto oferuje Seniorom poza kilkoma potańcówkami rok rocznie? Pojęcie aktywnego seniora w stolicy Podkarpacia jest pojęciem abstrakcyjnym. Stoimy o progu zmiany myślenia w kwestii gospodarowania przestrzenią publiczną w naszym mieście. Masterplan Doliny Wisłoka, tereny zielone na wzgórzu powyżej ul. Spacerowej, Żwirownia, Olszynki aż się proszą o rozwiązania przyjazne seniorowi, dające mu możliwość „wyjścia do ludzi”. Uwzględnijmy w niniejszych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego  miejsca dla Seniorów, w których mogliby się spotykać, pograć w szachy, tak zwyczajnie porozmawiać, budować  relacje, przeżywać prawdziwą miłość.

Zwiększona rola rad osiedli

Może warto zastanowić się nad rolą rad osiedli, które mogłyby pomóc zagospodarować czas swoim Seniorom poprzez organizację różnego rodzaju warsztatów, spotkań przy kawie, potańcówek… Pozwólmy starszemu pokoleniu spełniać marzenia, realizować pasje, dać możliwość przekazania wiedzy i doświadczenia kolejnym budowniczym przyszłości.

Temat niezmiernie ważny, do którego jeszcze powrócimy w poszukiwaniu możliwości i rozwiązań, dających naszym sędziwym mieszkańcom miasta nadzieję na godziwą „drugą młodość” i realizację niespełnionych marzeń.

Elżbieta Niedzielska
Obserwuj

Podziel się z innymi:

Komentarz do “Rzeszowie – Zadbaj o naszych Seniorów!

  1. Jestem seniorem i chciałbym grać w piłkę nożną,mam 66 lat i nie mogę znaleźć żadnego klubu w Rzeszowie który by mi pomógł,jako młody chłopak grałem w trampkarzach w Resovi-Rzeszow,dawno,dawno temu,Kocham piłkę nożną i nie chce siedzieć w domu i patrzeć w telewizję na mecze krajowe i z ligi angielskiej,chce się jeszcze nacieszyć moja pasja dla piłki nożnej która pokochałem jak byłem szkrabem,proszę o pomoc w tej sprawie,z poważaniem Andrzej f. Mordec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *