Tereny wojskowe w Rzeszowie

Tereny wojskowe w Rzeszowie

30 stycznia br. mija 17 lat od pierwszego pisma Prezydenta Miasta Rzeszowa do Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczące przeniesienia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich do miejscowości Stobierna, na zalesione tereny należące w głównej mierze do Skarbu Państwa.

Przedmiotem sugestii była również prośba o przeniesienie strzelnicy wojskowej i ośrodka szkoleniowego zlokalizowanych w Rzeszowie przy ul. Strzelniczej. Uwolniłoby to 44 ha niemalże w centrum, co stanowiłoby potężny impuls rozwojowy dla miasta potrzebującego przestrzeni do rozwoju niemal tak bardzo jak czystego powietrza.

Dzisiaj odbyłem rekonesans na dawnej strzelnicy garnizonowej wspólnie z Miłosz Elgass ↗, szefem sztabu Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego ↗. Obecnie służy ona jako Garnizonowy Ośrodek Szkolenia. Nie posiada jednak technicznego dopuszczenia do prowadzenia strzelań. Infrastruktura i wyposażenie strzelnicy ulega zaś wieloletniej, postępującej degradacji.

Pomysł przeniesienia jednostki spotkał się ówcześnie z uznaniem lokalnych dowódców wojskowych i docenienieniem idących za nim nie tylko możliwości inwestycyjnych ale również czysto wojskowych względów operacyjnych. Niestety ówczesne Ministerstwo Obrony Narodowej ↗ zablokowało realizację, pozostawiając wewnątrz tkanki miasta niefunkcjonalną zarówno dla mieszkańców jak i dla wojska przestrzeń.

W świetle wydarzeń geopolitycznych ostatnich dwóch lat, utworzenia hubu logistycznego oraz koncentracji pododdziałów wojsk sojuszniczych w Jasionce, widać jak na dłoni, że ówczesna odmowna decyzja resortu Ministerstwo Obrony Narodowej ↗ nie była trafna oraz być może pozbawiona refleksji strategicznej.

Jacek Strojny
Obserwuj
Ostatnie artykuły autora: Jacek Strojny (zobacz wszystkie)

Podziel się z innymi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *