APEL DO PREZYDENTA MIASTA RZESZOWA WS. ZAKAŻEŃ BAKTERIĄ LEGIONELLA

APEL DO PREZYDENTA MIASTA RZESZOWA WS. ZAKAŻEŃ BAKTERIĄ LEGIONELLA

Zwracamy się z prośbą o zwołanie konferencji prasowej lub wydanie szczegółowego komunikatu dotyczącego zakażeń bakterią Legionella w Rzeszowie. Bardzo prosimy władze Rzeszowa o udzielenie mieszkańcom m.in. następujących informacji:
✅Jakie działania prewencyjne powinni podjąć mieszkańcy do momentu otrzymania wyników badań sanepidu i rozstrzygnięcia dochodzenia epidemiologicznego?
✅ Czy w związku z zwiększeniem przez MPWiK Rzeszów dawek środków do dezynfekcji wody jest ona bezpieczna do spożycia? (według doniesień medialnych dawki zostały już zwiększone)
✅ Czy instalacje ciepłej wody w mieszkaniach (blokach) są bezpiecznie czy problem dotyczy wyłącznie hoteli, domów opieki, szpitali oraz obiektów użyteczności publicznej (jak czytamy w komunikatach)?
✅ W jakiej temperaturze wody najlepiej się kąpać lub czy w ogóle lepiej unikać kąpieli do czasu wyjaśnienia sprawy? (bardzo duża część mieszkań posiada natryski prysznicowe)
✅ Czy woda w instalacjach mieszkań posiadających własne piecyki do podgrzewania wody jest bezpieczna?
✅ Czy bezpiecznie można korzystać z kąpielisk i basenów?
✅ Czy osoby z osłabioną odpornością powinny unikać obiektów użyteczności publicznej? (jest bardzo gorąco co zwiększa ruch np. w galeriach i sklepach bo są one klimatyzowane)
✅ Na co szczególnie zwracać uwagę przy pogarszającym się stanie zdrowia? Jak diagnozowana jest bakteria Legionelli?

To tylko przykładowe pytania, które zadają mieszkańcy w Internecie. W przestrzeni medialnej nie ma jasno sprecyzowanych odpowiedzi co powoduje chaos informacyjny, spekulacje, niedopowiedzenia czy przyczynia się do zjawiska wykupywania wody mineralnej w sklepach. Zwracamy się z apelem i gorącą prośbą do władz województwa i miasta Rzeszowa o rzetelne, sumienne i wyczerpujące poinformowanie mieszkańców. (Nawet jeśli Państwo nie wiedzą lub nie znają odpowiedzi na powyższe pytania to prosimy o przedstawienie informacji jak inne miasta w kraju lub na świecie radzą sobie z tego typu zagrożeniem). Są Państwo naszymi przedstawicielami!!! Czy władze Rzeszowa podobnie będą się zachowywać w razie wystąpienia innych sytuacji kryzysowych?

Pierwsze informacje na temat Legionelli pojawiły się w czwartek 17 sierpnia. Na dzień dzisiejszy (22 sierpnia) 51 osób jest hospitalizowanych, 3 osoby przebywają na oddziale intensywnej terapii i jedna osoba zmarła.
Sanepid podległy Ewa Leniart ↗ i Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie ↗ pobrał próbki wody w piątek 18 sierpnia, informując, że wyniki badań będą do 10 dni. Wczoraj (21 sierpnia) Prezydenta Miasta Rzeszowa zwołał sztab kryzysowy. Do momentu publikacji tego posta sztab kryzysowy nie wydał żadnego komunikatu. Trudno szukać jakichkolwiek informacji w Serwisie informacyjnym Urzędu Miasta Rzeszowa (erzeszow.pl) oraz na stronach Rzeszów – stolica innowacji ↗, Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa ↗ oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie ↗. Jedyne komunikaty możemy przeczytać na stronie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie ↗, które powielają media natomiast nie uzyskujemy z nich wyczerpujących informacji. W naszym odczuciu rzeszowski sanepid powinien wydać bardziej sprecyzowane komunikaty dla mieszkańców, gdyż to w jego zadaniach jest prowadzenie działalności oświatowo zdrowotnej. Żadna instytucja miejska do tej pory nie zwołała konferencji prasowej w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z przepisami wszystkie decyzje są teraz po stronie Prezydenta Miasta Rzeszowa (dopiero dzisiaj zamknięto fontanny). Instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo 200 tys. miasta powinny działać sprawnie i skutecznie. Czekamy na informacje od Prezydenta Miasta, MPWiK i PSSE w Rzeszowie. Na dzień dzisiejszy to miasto musi uporać się z zagrożeniem.

Zwracamy się również z wielką prośbą do mediów o rzetelne informowanie mieszkańców i kontrolę decyzji i działań władz województwa i miasta. polsatnews.pl ↗, TVN24 ↗, TVP Info ↗, TVP3 Rzeszów ↗, RMF FM ↗, Radio ZET ↗, Radio TOK FM ↗, ESKA Rzeszów News ↗, Polskie Radio Rzeszów ↗, Wyborcza.pl Rzeszów ↗, Rzeczpospolita ↗, Rzeszów News ↗, Portal informacyjny nowiny24.pl ↗, Czytaj Rzeszów – Portal lnformacji i Opinii ↗, SuperNowości24 ↗, Super Express ↗, Halo Rzeszów ↗, Onet ↗, Onet Rzeszów ↗, Wirtualna Polska ↗, Interia ↗, Interia Wydarzenia ↗, BiznesiStyl ↗, Kurier Rzeszowski – portal, gazeta, TVi ↗, Rzeszów Info ↗, Rzeszów24info ↗, rzeszow112.pl ↗, Polska Agencja Prasowa ↗Zdjęcie: ResearchGate

Podziel się z innymi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *