Na zaproszenie Adama Moczulskiego, przewodniczącego Osiedle Króla Stanisława Augusta w Rzeszowie – Rada Osiedla ↗ uczestniczyliśmy w połączonym zebraniu Rad Osiedli:
Osiedle Króla Stanisława Augusta w Rzeszowie – Rada Osiedla ↗
Rada Osiedla Franciszka Kotuli
Samorządowa Rada Osiedla Pułaskiego ↗
Jednym z punktów zebrania była prezentacja i konsultacja uchwały obywatelskiej autorstwa Razem dla Rzeszowa, która ma na celu zwiększenie kompetencji rad osiedli. W imieniu naszego stowarzyszenia koncepcję i zapisy uchwały przedstawił i omówił dr hab. Jacek Strojny ↗, prof. PRz.
Podczas zebrania została zaprezentowana koncepcja usprawnienia ruchu samochodowego oraz pieszo – rowerowego w obrębie planowanego wiaduktu łączącego ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej. Wszystkie rady osiedla obecne na spotkaniu pozytywnie odniosły się do części przedstawionych propozycji (więcej informacji na Osiedle Króla Stanisława Augusta w Rzeszowie – Rada Osiedla ↗).
W tym miejscu warto zaznaczyć, że partycypacja to nie puste słowo. Jednym z narzędzi partycypacji jest realne włączanie rad osiedli w procesy decyzyjne. W trakcie spotkania przed połączonymi radami sześciu osiedli, nasz przedstawiciel Jacek Strojny ↗ zaprezentował przygotowaną przez Razem dla Rzeszowa inicjatywę, która obejmuje:
Uruchomienie budżetu osiedlowego obejmującego: środki wolne, środki celowe, środki na mikrogranty osiedlowe
Zapewnienie realnego wpływu rad osiedli na planowanie przestrzenne i inwestycje realizowane na terenie osiedla
Budżet osiedlowy nie jest rozwiązaniem nowym – wprowadzono go m.in. w Poznaniu, Szczecinie czy Tarnowie. Przeznaczony on może być, zgodnie z decyzją rady osiedla m.in. na infrastrukturę, kulturę, edukację, ekologię, estetykę osiedla. Budżet ten powinien być określany na podstawie obiektywnych kryteriów, np. liczba ludności, powierzchnia.
W zakresie punktu drugiego, oczywiście obecnie rady osiedla mogą wyrażać opinie na różne tematy, zarówno z własnej inicjatywy jak i w różnego typu procesach konsultacyjnych. Konieczna jest jednak zmiana praktyki realizacji tego procesu. Podjęcie przez Prezydenta Miasta lub Radę Miasta kluczowych decyzji dotyczących osiedla sprzecznych z opinią rady osiedla powinno wymagać odpowiedniego uzasadnienia oraz zakomunikowania mieszkańcom.
Oba wymienione punkty razem pozwalają na zwiększenie sprawczości rad osiedli oraz wyzwolenie potencjału społeczeństwa obywatelskiego, zachęcając większą liczbę osób do angażowania się w pracę na rzecz swoich małych ojczyzn.
Dziękujemy za zaproszenie i bardzo dobrą merytoryczną dyskusję podczas zebrania.