Czy władze miasta Rzeszowa są przygotowane do tych zmian przepisów prawa?Jutro podczas sesji Rady Miasta ma dojść do rozmów na temat nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (tzw. Konstytucji przestrzennej), wokół której było (i jest) wiele sporów mieszkańców Rzeszowa z władzami miasta. Jeśli zostanie przegłosowane nowe Studium będzie ono obowiązywać tylko dwa lata, ponieważ w niedzielę 24 września zaczęło obowiązywać większość przepisów ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Za jej sprawą do stycznia 2026 r. każda gmina ma mieć uchwalony plan ogólny. To będzie e-dokument, który określi, co i gdzie można budować. Tam, gdzie go nie będzie, nie będą wydawane warunki zabudowy. Zmian jest o wiele więcej i dotkną one nie tylko gminy, ale również zwykłego Kowalskiego.
Od 2026 r. każda gmina powinna mieć plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Bez niego trudno będzie lokować inwestycje, chyba że kogoś stać na uchwalenie specjalnego planu.
Od wczoraj każdy obywatel może złożyć wniosek o zmianę lub uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Tylko tam, gdzie będzie plan ogólny, będzie można uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Zmienią się jednak zasady ich wydawania, co dotknie nie tylko inwestorów instytucjonalnych czy gminy, ale też zwykłego Kowalskiego
Ustawa szczegółowo określa też zasady konsultowania ze społeczeństwem zmian w zagospodarowaniu przestrzennym. Pokazujemy, jak samorząd będzie musiał tłumaczyć mieszkańcom zmiany
Powstanie elektroniczny rejestr urbanistyczny. Sprawdź w linku, kto i jakie informacje będzie mógł z niego uzyskać
W wyniku integracji systemów planowania plan ogólny gminy, w zakresie ustalenia kierunków zagospodarowania przestrzennego, zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, podczas gdy polityka przestrzenna gminy stanie się elementem strategii rozwoju gminy.
Jako działacze miejscy przez lata wskazywaliśmy luki w prawie, walczyli z patodeweloperką i łamiącymi prawo decyzjami urzędników, nagłaśniali nieprawidłowości i działali na rzecz zmiany przepisów. Prace nad ustawą trwały od 2021 roku. Wprowadzone w ustawie zmiany nie rozwiązują wszystkich problemów ale przynajmniej częściowo cywilizują planowanie przestrzenne.