Autobus vs. samochód

Autobus vs. samochód

„System transportowy w Rzeszowie jest dobry, bo jest dużo pasażerów i są nowe autobusy, przystanki i tablice” – to cytat z niedawnej sesji Rady Miasta. Opinie niektórych Radnych na temat wspaniałości komunikacji zbiorowej w mieście ośmieliły nas do sprawdzenia jej opłacalności. Posłuży do tego niezastąpiony wujek Google®

Użyjemy go do porównania CZASU i KOSZTÓW podróży, z którymi trzeba się liczyć dokonując wyboru pomiędzy samochodem i komunikacją miejską w Rzeszowie. Będziemy się poruszać na pięciu wybranych trasach, łączących konkretne punkty na terenie miasta. Wybrano je tak aby startując z punktu A, punkt B był osiągalny przy użyciu jednej linii autobusowej tzn. bez konieczności przesiadania się. Pozostałe założenia w galerii. ↗

WNIOSKI
Czy podróżowanie komunikacją miejską jest opłacalne w Rzeszowie? Absolutnie NIE!!!!
Według Google® w żadnym z zaprezentowanych przypadków osiągnięcie punktu docelowego nie będzie szybsze autobusem.
Aż strach pomyśleć ile wynosiłaby ta różnica gdyby istniała konieczność przesiadki i gdyby uwzględniano pobyt na przystanku.

Kosztowo autobus również przegrywa z samochodem.
Niezależnie od wartości średniego zużycia i trasy którą wybierzemy jednorazowy bilet jest droższy niż koszt paliwa spalonego do jej pokonania.
A przecież benzyna do najtańszych obecnie nie należy.
Ta różnica cenowa na niekorzyść komunikacji zbiorowej staje się tym wyraźniejsza im więcej osób podróżuje samochodem.
Pewnym rozwiązaniem może być zakup tzw. „sieciówki”.Jej koszt to obecnie 125 zł, a zatem w najgorszym przypadku (Trasa III i zużycie 9l/100km) jej zakup zwróci się po ok. 13 dniach używania.

ZOBACZ ANALIZOWANE TRASY

Michał Wróbel
Obserwuj
Ostatnie artykuły autora: Michał Wróbel (zobacz wszystkie)

Podziel się z innymi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *